Fractura metatarsian V, sigur atela gipsata e cea mai buna solutie?

Fractura Oase si articulatii

Postata de Utilizator21625690547 cu 2 ani in urma.

Pe 5 iulie am calcat stramb pe piciorul stang, a inceput instant sa se umfle, am luat algocalmin, am pus gheata si la urgente am stat ore in sir asteptand sa ma primeasca la control. Diagnostic: fractura baza metatarsian V fara deplasare. fraxiparine 21 de zile, pana cand merg la control, atela gipsata teoretic 4 saptamani, dar vedem la control. Am tot citit aici ca in unele cazuri tratamentul asta nu e de nici un folos, iar eu la sfarsitul lunii as prefera sa scap de gips ca trebuie sa fiu undeva, inteleg ca am nevoie de recuperare si o sa fac, dar macar sa fiu in orteza, nu in gips, in special daca nu functioneaza, plus ca nu imi plac carjele astea nici pana la baie. Pot trimite Radiografia pe mail/whatsapp, pur si simplu simt nevoia sa am o confirmare ca acesta e cea mai buna metoda, pentru ca m-am simtit tratata nu cu foarte multa atentie, dupa ce am asteptat de la 22 la 3 noaptea afara la urgente. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
In 0,1% din cazuri este absolut obligatorie imobilizarea gipsata (sau orteza similara) si interzicerea sprijinului pe picior timp de 2-4 luni.
Raspunsul final depinde, evident, de datele pacientului si de imaginea radiografica propriu-zisa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator21625690547

acum 2 ani

Da, asta am citit și in toate celelalte întrebări anterioare tot de la dvs., și va stimez pentru răspunsul franc, întrebarea mea, mai practica, ar fi dacă ați putea sa va uitați măcar 2 secunde pe radiografia mea, ma gândesc ca la experiența dvs o privire va e îndeajuns, am văzut ca altora v-ati oferit adresa de mail, dar nu am găsit-o, ca timpul e prețios. Deja ma dor coatele și bazinul de la stat in pat și in cârje, de muncit nu pot munci, un diagnostic prost pentru o luna îmi poate schimba viața.

Cu respect!

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Mail-ul meu este foarte usor de aflat, il gasiti pe site-ul meu si pe alte sute de site-uri.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului