Fractura calcaneu?

Fractura

Postata de Utilizator11699295917 cu 6 luni in urma.

Buna Seara Damnul doctor!Sotul meu a fost operat de fractura calcaneu in urma cu 3 luni,a avut 5 brose ,mai are 3 insa rana nu se vindeca si supureaza incontinuu,am mers la alt medic care a zis ca este necesara alta operatie deoarece infectia a ajuns la os,ce este de facut!Opetatia arata foarte rau va pot trimite si cateva poze!Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Din descrierea dvs., pare ca exista o infectie persistenta a ranii si deteriorarea pana la nivelul osului. Este foarte important sa actionati rapid pentru a preveni raspandirea si agravarea infectiei.

Recomandarea medicului pentru o noua interventie chirurgicala poate fi justificata in acest context, deoarece este posibil sa fie necesara eliminarea si curatarea zonei infectate. Este important sa aflati cat mai curand posibil de ce nu se vindeca si supureaza rana, pentru a evita complicatiile pe termen lung precum osteomielita (infectia osoasa).

Inainte de a lua o decizie, ar trebui sa discutati cu medicul curant si sa cereti o parere suplimentara de specialitate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/ce-este-de-facut-cand-se-infecteaza-o-rana-cauterizata_9615