De ce amorțește piciorul operat?

Fractura

Postata de Utilizator11713661114 cu 3 saptamani in urma.

Dupa un accident de masina,iubitul meu a suferit o fractura la nivelul gleznei piciorului drept…in urma acestui eveniment a fost nevoie de o operatie unde i a fost pusă o tija metalică cu suruburi .
Operația a decurs bine ,au trecut deja 4 saptamani de la aceasta însă pe timpul nopții întâmpina dureri groaznice provocate de amorțeli la nivelul piciorului..as vrea sa stiu care sunt cauzele acestor amorțeli si daca sunt normale..

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Amortelile la nivelul piciorului operat pot aparea din mai multe motive. Poate fi rezultatul unui nerv care a fost deteriorat sau presat in timpul operatiei, ceea ce este frecvent in cazul fracturilor severe. De asemenea, o circulatie sanguina scazuta in acea zona poate provoca, de asemenea, senzatii de amortire. Situatiile de stres local sau la nivelul intregului organism pot determina o scadere a afluxului sangvin spre extremitati. De asemenea, posibilitatea unei infectii ar trebui luata in considerare. In plus, unele persoane pot avea reactii la tija metalica sau la suruburile utilizate in operatie.

Durerea si amortelile pot fi, de asemenea, un semn al sindromului de durere regionala complexa, o afectiune care poate aparea dupa o leziune sau o operatie si care poate cauza durere cronica si sensibilitate in picior.

Este posibil sa fie nevoie de o examinare neurologica sau vasculara pentru a determina daca exista vreun nerv deteriorat sau daca circulatia sanguina este afectata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie sau https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-vasculara

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/compresia-nervoasa_12723