cum pot sa scap de foliculita inghinală?

Foliculita eozinofilica

Postata de 🥱 cu 4 saptamani in urma.

de fiecare data după epilare îmi apar foarte multe bubițe și sunt destul de urate, acestea apar doar in zona inghinală nu și pe tot corpul

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Foliculita inghinala este o inflamatie a foliculilor de par cauzata de o infectie bacteriana sau fungica. Aceasta poate fi exacerbata prin epilare, deoarece procesul de indepartare a parului poate lasa pielea iritata si vulnerabila la infectii.

Iata cateva modalitati de a trata si preveni foliculita dupa epilare:

1. Igiena: Spalati-va zona inghinala in fiecare zi cu un sapun bland si apa calda. Acest lucru poate ajuta la eliminarea bacteriilor sau a fungilor care pot cauza infectii.
2. Folositi un exfoliant bland: Aceasta poate ajuta la eliminarea celulelor moarte ale pielii care pot bloca foliculii de par, ducand la foliculita.
3. Alternati metodele de indepartare a parului: Rasul, epilarea cu ceara sau cu laser pot irita pielea si pot creste riscul de foliculita. Incercati sa alternati metodele de indepartare a parului sau sa dati pielea la pauza pentru a se vindeca.
4. Folositi o crema hidratanta: Aceasta poate ajuta la calmarea pielii dupa epilare si poate reduce inflamatia.
5. Consultati un dermatolog: Daca foliculita persista sau se agraveaza, ar trebui sa consultati un dermatolog. Acesta poate prescrie un tratament cum ar fi un antibiotic sau o crema antifungica.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita-generalitati_1402
sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita-inflamatia-foliculilor-pilosebacei_1346
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/cum-poate-fi-ameliorata-iritatia-pielii-dupa-rasi_17939