Cum se panseaza dupa operatie fistula perianala ?

Fisura anala si fistula

Postata de Utilizator11707613815 cu 2 luni in urma.

Fistula perianala

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pansarea dupa operatia de fistula perianala poate varia in functie de tipul operatiei efectuate si de indicatiile medicului. In general, este recomandat ca pacientii sa mentina zona perianala cat mai curata si uscata posibil.

Dupa operatie, se recomanda schimbarea pansamentului de doua ori pe zi sau ori de cate ori acesta devine ud sau murdar.

Este important sa va spalati pe maini inainte si dupa schimbarea pansamentului pentru a preveni infectiile. Pansamentul se schimba astfel: se indeparteaza cu atentie pansamentul vechi, apoi se curata zona cu apa si sapun sau cu solutie antiseptica, se usuca usor prin tamponare cu un prosop curat, dupa care se aplica un pansament nou steril.

Pentru durere, se pot folosi analgezice prescrise de medicul curant.

Este important sa urmariti semnele unei posibile infectii: durere crescuta, umflare, inrosire, puroi sau febra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fistule-anale_10571
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fistula-perianala_10488