Ficat gras: Ce inseamna manson ecogen perivascular?

Ficatul gras Boli pancreatice si de ficat

Postata de MembruMobileApp1523013066 cu 6 ani in urma.

In urma unei ecografii la ficat, la rubrica Desen vascular intrahepatic s-a bifat manson ecogen perivascular (celelalte optiuni erau: normal, saracit si decalibrat).Diagnosticul a fost de steatoza hepatica de gradul 2.Ficatul marit, suprafata regulata, omogena,Colecist continut de tip sludge si pereti ingrosati.Pancreas cu o usoara lipomatoza.Celelalte organe normale.Imi puteti spune care este semnificatia termenului „manson ecogen perivascular”?Ma sperie groaznic, poate insemna un grad de fibroza?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.