Cum pot ameliora aceste simptome?

Ficatul gras

Postata de Flori cu 2 luni in urma.

Buna seara. In urma unui tratament cu paracetamol simt o jena in partea cu ficatul .cum pot ameliora?
Am citit pe internet despre niște pastile silimarina sau forticat forte. La ce ajuta aceste pastile ? As putea lua și eu pana voi ajunge la medic?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Paracetamolul poate afecta ficatul, insa doar in cazul in care este folosit in doze foarte mari sau pe o perioada indelungata. Simptomele de afectare a ficatului pot include durere sau disconfort in partea dreapta superioara a abdomenului, unde se afla ficatul.

Silimarina si Forticol Forte sunt suplimente care contin ingrediente cu potential hepatoprotector. Silimarina este un extract de armurariu (Silybum marianum) cunoscut pentru proprietatile sale de protectie a ficatului.

De asemenea, Forticol Forte contine silimarina, dar si alte ingrediente precum vitamina B1 si B6, care pot ajuta la functionarea normala a ficatului.

Inainte de a lua orice supliment, ar trebui sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu un farmacist. Ei va pot oferi cea mai buna sugestie in functie de simptomele si starea de sanatate generala.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/protejeaza-ti-ficatul-cu-remedii-naturale_18400
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/suferinta-ficatului-indusa-de-toxice-si-medicamente_14712

Informatii despre suplimente pentru protectia ficatului gasiti aici:
sfatulmedicului.ro/index.php?module=DictionarePrezentare&action=suplimente_search&search_supliment_name=silimarina&search_category_id=-1&search_afectiune_id=-1&search_producator_id=-1&cauta=1

Va dorim multa sanatate!

Utilizator21709753958

acum o luna

Conform descrierii dvs., ficatul dvs. necesită suport pentru refacerea funcției sale. Vă recomand să încercați noul remediu natural Heparix. Aceste capsule vegetale sunt destinate să îmbunătățească funcționarea ficatului și să-i restaureze funcțiile.