Ce trebuie facut cand valorile colesterolului sunt mari ?

Ficatul gras

Postata de Utilizator11694578762 cu 2 luni in urma.

ce alte analize mai trebuie facute pentru un ficat gras! in afara de colesterol si transaminaze

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Cand valorile colesterolului sunt mari, este necesar sa se intreprinda anumite masuri pentru a le reduce. Acestea includ modificarea dietei (reducerea consumului de grasimi saturate si alcool, consumul crescut de fibre), cresterea activitatii fizice si, in anumite cazuri, administrarea de medicamente prescrise de medicul specialist. Totodata, este important sa se renunte la fumat, care este un factor de risc pentru cresterea colesterolului si pentru aparitia bolilor cardiovasculare.

In privinta ficatului gras, in afara de analizele pentru colesterol si transaminaze, pot fi necesare si alte investigatii. Este posibil sa fie necesare teste de sange pentru a evalua starea generala de sanatate si pentru a depista eventualele complicatii. Alte analize ce pot fi realizate includ imagistica prin rezonanta magnetica (RMN), tomografia computerizata (CT), ultrasunete pentru a examina ficatul si uneori chiar o biopsie de ficat.

In acest context, este recomandat sa discutati cu un medic specialist in gastroenterologie pentru a va indruma cu privire la cele mai potrivite investigatii pentru starea dvs. de sanatate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/simptome-banale-care-arata-ca-poti-avea-probleme-cu-ficatul_15210
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ficatul-gras-steatoza-hepatica_7779
sfatulmedicului.ro/Diete/dieta-pentru-persoanele-cu-ficat-gras_8206

Va dorim multa sanatate!