Ce ma sfatuiti sa fac? Ce poate fi?

Fibroza chistica

Postata de Alexandra avasiloae cu 3 luni in urma.

Bună ziua am o fetita de 9 luni și a fost depistata de la 4 lunii cu fibroza chistica,vreau sa știu mai multe despre aceasta boala,are tratament cu kreon 4 cp zi dar nu i le pot administra, varsa tare ,orice mananca varsa are pofta de mâncare dar se vede ca nu poate manca ,asa sa fie aceasta boala??? Specific am fost la spital iasi ,tg mures si nici o endoscopie CV la stomag ...întrebarea mea e dacă asa se manifesta aceasta boala 9 luni greutate 4.850 și aceasta greutate o are ca are sonda gastrica ...se deshidratează mereu din cauza vomei,sa fie CV la stomag????am nevoie de un sfat o îndrumare va rog sunt disperata ,și dezamagita

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Fibroza chistica este o boala genetica care afecteaza in principal plamanii, dar poate afecta si pancreasul, ficatul, rinichii si intestinele. Simptomele principale includ dificultati respiratorii si tuse cu mucus, dar pot include si probleme gastrointestinale, precum varsaturile observate la fetita dumneavoastra.

Tratamentul cu Kreon, care este un medicament ce contine enzime pancreatice, este adesea prescris pentru a ajuta la digestia alimentelor. Este important de mentinut o comunicare stransa cu medicul pentru a gasi cea mai buna metoda de administrare a acestui medicament.

Este normal ca un copil cu fibroza chistica sa aiba probleme cu alimentatia si cresterea in greutate, deoarece corpul lor are dificultati in a absorbi nutrientii din alimente. Sonda gastrica poate fi folosita pentru a ajuta la alimentatie si pentru a asigura ca primeste nutrientii necesari.

In ceea ce priveste varsaturile persistente si deshidratarea, este important sa discutati aceste simptome cu medicul. Ele ar putea fi legate de fibroza chistica, dar este posibil sa fie si un semn al unei alte probleme.

Un consult gastroenterologic ar putea fi util pentru a evalua stomacul si a exclude orice alte probleme care ar putea provoca varsaturile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/fibroza-chistica-sau-mucoviscidoza_507
sfatulmedicului.ro/Colici-si-alte-tulburari-digestive-la-copii/starile-de-greata-si-de-voma-la-copil_199