Fibrom uterin hemoragic?

Fibromatoza

Postata de Utilizator11713097826 cu 4 saptamani in urma.

Bună ziua, pe data de 29 martie 2024 am primit următorul diagnostic: uter in AVF mărit de volum ecostructura fibroasă în grosimea peretelui uterin un nodul fibromatos de 3.3/3.3/3.1 cm GII un nodul posterior de 1.5 cm GV ovare SDE aspect normal fara lichid douglas.In perioada 8-10 aprilie trebuia să mă îmbolnăvesc dar nu s-a întâmplat mi-am făcut un test de sarcină și a ieșit pozitiv. Ce să fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Faptul ca testul tau de sarcina a iesit pozitiv insemna ca esti probabil insarcinata. Fibroamele uterine nu au neaparat un impact negativ asupra sarcinii, totusi, in functie de dimensiunea si localizarea lor, pot creste riscul de o serie de complicatii, precum travaliul prematur sau sangerari in timpul sarcinii. Este foarte important sa vorbiti cu medicul despre aceasta problema. Acesta va putea sa va dea cele mai bune sfaturi in functie de situatia dvs. specifica.

In functie de starea dvs. de sanatate, medicul ar putea dori sa monitorizeze indeaproape fibroamele in timpul sarcinii. Acest lucru ar putea implica ecografii suplimentare sau alte teste de diagnostic, pentru a vedea cum se dezvolta fibroamele si sa se asigure ca acestea nu provoaca probleme.

Daca fibroamele devin prea mari sau daca cauzeaza simptome severe, medicul ar putea recomanda un tratament pentru ele. Tratamentul depinde de simptomele tale, de marimea si de localizarea fibroamelor, si de dorinta de a avea copii pe viitor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/fibromul-uterin-si-sarcina_18963
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/uter-fibromatos_10910
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin-una-dintre-cauzele-infertilitatii-feminine_16900