Fibromatoza plantară?

Fibromatoza plantara

Postata de Amet Elif cu 3 luni in urma.

Bună ziua
Sub arcada piciorului mi-a apărut un fel de nodul.Am fost la medicul de familie, mi-a zis ca am bătătură. Apoi ,intro vacanță, am fost la o clinică in turcia,mi s-a spus că am fibrom plantar,care nu are tratament. Mi s-a spus sa iau antiinflamatoare,in caz de dureri acute,au spus ca imi vor face o injecție in fibrom. S-a vindecat cineva de fibrom plantar?
Mulțumesc frumos anticipat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Fibromatoza plantara, cunoscuta si sub numele de boala Ledderhose, este o afectiune destul de rara caracterizata prin aparitia unor noduli la nivelul talpii piciorului sau a mainilor.

Este adevarat ca nu exista un tratament specific pentru aceasta boala, insa exista variante prin care poti gestiona simptomele. Antiinflamatoarele sunt o optiune, la fel si terapia fizica sau insertiile ortopedice.

In cazuri extreme, se poate apela la chirurgie, fie pentru a inlatura nodulii, fie pentru a deconecta nervul care provoaca durerea. Cu toate acestea, aceasta poate duce la amortire locala si este o ultima optiune. Cu toate acestea, de multe ori, fibromul nu cauzeaza disconfort sau durere, doar o schimbare vizibila a pielii.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Artrita/nodulii_1669