Care este cel mai bun tratament pentru fibrom uterin?

Fibrom uterin

Postata de MembruMobileAppiroxana94 cu 6 ani in urma.

Bună ziua,

Am 24 de ani și în luna Iulie 2017 la un control ginecologic de rutină am aflat că am un fibrom uterin pe peretele uterin de 0.85 mm. Doamna doctor mi-a sugerat sa aștept sa vedem ce se intampla, dacă creste sau rămâne așa. In luna Ianuarie 2018 am repetat controlul medical iar acesta a ajuns la 2.3 cm. Doamna doctor ginecolog îmi recomanda inițial embolizarea, apoi după ce am făcut un RMN mi-a zis ca sfatul ei e sa ma fac o chirurgie clasica, însă totuși nu ma descurajează dacă vreau sa fac embolizare. Acum in Aprilie am fost la un alt ginecolog și mi-a zis ca embolizarea nu o sa imi rezolve problema ca e nevoie de o operație clasica. Acum acesta are dimensiunea de 2.9 cm Mi-a mai spus ca trebuie sa iau in cosiderare ca deși sunt riscuri mici exista posibilitatea de a nu mai putea rămâne însărcinată. Totuși imi recomanda ca după operație sa rămân insarcinata, însă acum nu sunt măritată sa iau aceasta decizie. M-ar ajuta foarte mult dacă cineva mi-ar spune cum as putea proceda sa nu am probleme pe viitor și dacă chiar e așa de grav cum pare? Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/fibromul-uterin-diagnosticul-precoce-inseamna-mai-multe-optiuni-de-trata_15458