Ce sa inteleg din aceste 2 concluzii?

Fibrilatia atriala

Postata de Eli cu 2 luni in urma.

Sunt diagnosticată cu fibrilație atrială paroxistică și am fost la 2 medici pt a2a părere diagnosticul fost acelaș dar abordarea diferită
Tratament
Eliquis
Coaprovel de 300/12.5
Leridip20mg
Concor 25mg și dacă crește pulsul peste 80 tot concor
Magnosun
Sortis20mg
Al doilea medic a mai adăugat
Propafenona apoi a schimbat cu amiodaronă
Clonidină
Eu nu am înțeles și trag nădejde că mă veți ajuta cu o lămurire
Vă mulțumesc mult

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Ambii medici au diagnosticat aceeasi problema - fibrilatie atriala paroxistica - dar abordarile lor de tratament sunt usor diferite. Aceasta nu este neobisnuita, deoarece medicii pot avea diferite opinii despre cel mai bun tratament in functie de circumstantele individuale ale pacientului.

Eliquis, Coaprovel, Leridip, Concor, Magnosun si Sortis sunt medicamente care ajuta la controlul ritmului cardiac, reducerea tensiunii arteriale si prevenirea formarii cheagurilor de sange.

Propafenona si amiodarona, adaugate de al doilea medic, sunt, de asemenea, medicamente care ajuta la controlul ritmului cardiac. Clonidina poate fi utilizata pentru a ajuta la reducerea tensiunii arteriale.

Este important sa discutati cu medicul dvs. daca aveti nelamuriri cu privire la tratamentul dvs. Ei ar trebui sa fie in masura sa explice de ce au ales anumite medicamente si cum ar trebui sa functioneze in cadrul planului de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/anticoagulante-in-fibrilatia-atriala-cand-este-indicat-sa-le-ieii_19349
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/fibrilatia-atriala-aritmie-cardiaca_167