Ce inseamna aceste valori?

Fibrilatia atriala

Postata de Adrian cu o luna in urma.

Bună dimineața
Mi-am luat tensiunea și am 180 cu 105.
În dreptul tensiunii de 105 apar 2 inimi știe cineva ce sunt alea?Eu am 56 de ani și 105 kg.
Va mulțumesc Adrian

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In majoritatea cazurilor, aparitia celor doua inimi pe monitorul tensiometrului indica faptul ca aveti puls neregulat. Cu alte cuvinte, ritmul inimii dumneavoastra nu este constant. Acest lucru poate fi cauzat de diverse afectiuni, printre care fibrilatia atriala, care trebuie tratata deoarece creste riscul de accident vascular cerebral.

Este foarte important sa consultati un medic daca observati astfel de simptome. La o valoare a tensiunii arteriale de 180/105, va aflati in zona de hipertensiune gradul 3, ceea ce necesita o evaluare medicala de urgenta.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/fibrilatia-atriala-aritmie-cardiaca_167
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/fibrilatia-atriala-tratamentul-anticoagulant-oral_19592

Va dorim multa sanatate!