SUBFEBRILITATE DE 8 LUNI DE ZILE!!!?

Febra

Postata de Cristina cu 4 ani in urma.

Am 35 de ani. În urma unui TSH de 5,15, analiză făcută in iunie 2019, o dr endocrinolog mi-a dat euthyrox 0,25. Precizez ca până atunci nu am luat niciodata vreun tratament si nu am avut probleme de sanatate. După aprox 2 luni de eutirox, au inceput transformări in organism( sâni inflamați, scurgere mamară, durere pelvis, durere inghinală in partea dreaptă, durere rect, constipatie, fisură anală, si SUBFEBRILITATE maximum 37,6). Am facut foarte multe analize, RMN-uri. In urma primului rmn pelvis facut in august am descoperit si un fibrom de 5 mm atunci, iar acum are 1 cm. Din cate am observat, febra dispare doar in cele 5 zile de ciclu, apoi apare din nou si nu scade deloc sub 37-37,2-37,3. Doar seara se mai întâmpla uneori să scada, dupa ora 19.
Încă o schimbare produsă în organismul meu este că atunci cand racesc, ma tine temperatura de 37,5 timp de 2 sapt, inclusiv seara, ceea ce inainte nu se întâmpla înainte!
Spuneti-mi, va rog, daca aveti idee ce ar putea fi? Vă mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Utilizator21604078862

acum 3 ani

Am citit intrebarea dvs. Va spun ca am dus o asfel de subfebrilitate 12 (doisprezece) ani; am sesizat-o in urma unei pneumonii. Doi ani medicu de fam. m-a tratat de giardia, m-a trimis la ecografe pentru fiere. Dupa 2 ani de la acea pneumonie m-am prezentat din proprie initiativa la un cabinet privat de interne, mi s-a cerut sa fac niste analize de sange:rezultatul indica VSH marit si fibrinogen asemenea. M-a trimis sa ma internez imediat. Dupa 7 zile de internare si analize, filme la plaman concluzia: pleurezie de natura tuberculoasa. Nu va mai spun prin cate spitale TBC am fost pentru confirmare (Sibiu, Aiud, Cluj-clinica 1, clinica 3 (toate astea intre 1998-2008) In final la Spitalul de pneumo din Cluj (desi mai fusesem acolo de vreo trei ori) o d-na dr. imi spune: Dumneata nu ai nimic dar daca ai venit la mine sunt obligata sa te investighez. Aurmat internare , analiza, filme, CT, Rezultatul : tratament 10 zile (prescrise), inttravenos, cu C FORTE. Am plecat fara nici o explicatie, in a noua zi m-a expernat, cu diagn: pneumopatie interstitiala difuza. Am venit acasa mai slabita si cu aceleasi simptome. O dr. mi-a prescris vitamie, coenzima Q10 , suplimente . Nu mi-am mai masurat febra, dupa ceva vreme am constatat ca nu mai fac febra. Nu stiu exact cand a incetat. In toata acesta perioada faceam pneumonii cel putin o data pe an (iarna de regula). Vreau sa va sugerez sa fiti atenta la starea Dvs. d.p.d.v.psihic. Dr-ii m-au trimis inclusiv la psiholog si psihiatru. Nu am facut nici un astfel de tratament , chiar la aprecierea psihiatrului, dar acum consider ca a avut si asta ceva influienta; credinta, rugaciunea. Va doresc numai bine!

Cristina

acum 3 ani

Mulțumesc frumos!