De la ce ar putea face febra peste 39 baietelul meu de 1a9l?

Febra

Postata de Utilizator11574285693 cu 4 ani in urma.

Buna , baietelul meu de 1a9l de 2 zile face febra foarte mare peste 39 chiar 40,3 . Am fost azi la medic si a spus ca nu are nimic , o viroza respiratorie sp***a , dar nu are rosu in gat sau altceva , el spunea ca crede ca e de la maselele care urmeaza sa ii iasa , eu nu stiu ce sa zic , ma indoiesc ca ar fii de la masele . Ii dau nurofen si panadol , alternat la 4 ore , daca depasesc cele 4 ore apare febra imediat si chiar daca ii administrez in primele momente siropul , dureaza cel putin o ora pana ii scade . Ma ingrijoreaza ca extremitatile ii sunt foarte reci chiar palide , si incepe sa tremure de frig si sa aiba pielea de gaina . Nu a mai avut niciodata febra asa mare si nici in acest fel cu extremitati reci si friguri. Sunt foarte ingrijorata , nu stiu care ar fii problema si ce sa ii mai fac.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-cazul-febrei-la-copii_1782

Utilizator11638379579

acum 2 ani

Buna seara. Pana la urma ce a cautat febra la copilul dvs. Trecem si noi prin asa ceva cu fetita noastra de 1 an si o luna.