Cum pot rezolva o problema la calcai?

Fasceita plantara

Postata de Lucian Matei cu un an in urma.

Buna ziua.Sunt o fire activa, merg la sala si ocazional la cate un semimaraton.De curand , s-a accentuat o durere de calcai care in trecut era usoara, poate dupa un efort sustinut sau o alergare mai lunga. Acum sunt dimineti cand abia pot calca atunci cand incerc sa ma dau jos din pat. Ce este de facut ?

Raspunsuri (1)

Diana

acum un an

Buna ! Am avut si eu dureri mari de calcai, urmate apoi de dureri de genunchi. Am fost la medic, ciocuri nu erau , am facut si fizioterapie, durerea se ameliora dar reaparea, de fiecare data mai agresiv. Prin recomandare am facut talonete personalizate si acum este mult mai bine. A fost destul de incomod la inceput , pana s-a adaptat piciorul dar dupa un timp a inceput sa se amelioreze si sa dispara durerile .
De mentionat ca trebuie reinnoite o data la 6 luni pentru ca apar modificari. Eu am fost la Clinica Arcomed .
Inainte iti fac o analiza plantara statica si dinamica foarte interesanta. Cu alte cuvinte, vezi exact cum calci cand mergi si unde este mai multa presiune. Poti sa incerci ,pe mine m-au ajutat foarte mul!