Cum a pot scap de durerea din talpa ?

Fasceita plantara

Postata de Utilizator11705436106 cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua, fiicei mele îi ies în talpă chiar în scobitura și puțin mai sus ca niște bile care o dor la umblare , cu masaj se ameliorează , dar repar și când mesaj se simte ca un crusnet înăuntru. Oare ce poate fi ? Menționez ca a făcut 12 ani de gimnastică ritmica și după ce s-a lăsat a început să aptă acele bile dureroase . Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Fiica dumneavoastra ar putea suferi de o conditie numita "fibromatoza plantara", cunoscuta si sub numele de "noduli Ledderhose". Aceasta este o afectiune benigna in care se dezvolta noduli duri in tesutul conectiv al talpii piciorului. Desigur, este foarte important sa o aduceti la medic pentru a confirma acest diagnostic.

Dupa un istoric prelungit de gimnastica, tesutul moale din talpa ei ar fi putut sa dezvolte cicatrici care duc la formarea acestor noduli. Ei se pot simti ca niste "globuri" in talpa, iar in unele cazuri, pot fi durerosi la mers.

Pentru ameliorarea durerii, puteti incerca urmatoarele:
- Fizioterapie - un fizioterapeut o poate ajuta cu exercitii pentru a intinde si intari muschii piciorului.
- Utilizarea de talonete in incaltaminte pentru a reduce presiunea asupra nodulilor.
- Medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) - acestea pot ajuta la reducerea inflamatiei si a durerii.

Desigur, este esential sa o duceti la medic pentru a confirma acest diagnostic si pentru a primi un tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Artrita/nodulii_1669
sfatulmedicului.ro/Diverse/picioarele-18-indicii-despre-sanatate_8703
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/fasceita-plantara-inflamatia-fasciei-plantare_1620