Cum se administreaza Naldorex?

Faringita

Postata de Georgiana. cu o luna in urma.

Buna!
Mi s a pus diagnostic de faringita granuloasa si mi s au prescris anumite medicamente.
Pe langa Fiorda, Herbitussin, mi s a prescris si Naldorex 550 mg, insa farmacista nu a vorbit prea tare incat sa aud cum se administreaza corect, ma puteti ajuta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Naldorex se administreaza oral si poate fi luat cu sau fara mancare. Doza uzuala poate varia in functie de severitatea durerii si de raspunsul dumneavoastra la tratament, mai indicat fiind sa respectati instructiunile medicului dumneavoastra sau ale farmacistului.

Va sfatuim sa nu depasiti doza zilnica recomandata si sa nu utilizati acest medicament mai mult decat este necesar, o perioada mai lunga poate determina dependenta.

Mai multe informatii gasiti in prospectul medicamentului.

Daca apar efecte secundare sau daca starea dumneavoastra nu se imbunatateste, este recomandata o reevaluare a tratamentului cu medicul.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/abuzul-si-dependenta-de-medicamente-eliberate-cu-prescriptie-medicala_11688
sfatulmedicului.ro/Diverse/interactiunea-alimentelor-cu-medicamentele_6942