Expectorație cu sânge

Expectoratie

Postata de Tamara T. cu o luna in urma.

Bună ziua!

De câteva zile expectorez cu sânge de mai multe ori pe zi și simt

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Expectoratia cu sange, cunoscuta sub numele medical de hemoptizie, poate fi un semn al unei probleme de sanatate serioase si nu trebuie neglijata. Pot exista mai multe cauze posibile, incluzand infectii respiratorii, bronsita, tuberculoza, cancer pulmonar, embolie pulmonara sau afectiuni ale inimii.

Este important sa va adresati unui medic de specialitate care sa va faca o evaluare completa si sa determine cauza exacta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/hemoptizia-expectoratia-cu-sange_517