Este vreo problema dacă mi-am luxat glezna și nu e în ghips?

Examen radiografic Oase si articulatii

Postata de MembruMobileAppkosti_thebest cu 5 ani in urma.

Acum o săptămână mi-am luxat glezna stânga , s-a întâmplat sâmbătă seara. Pana dimineața am tinut gheata și s-a dezumflat în mare parte, a doua zi dimineața am mers la o persoana neautorizata și mi-a zis ca e putin osul deplasat, după care mi l-a pus la loc (nu am fost la urgenta). După câteva zile m-am gândit sa merg totuși la un medic, am fost cu trimitere dar nu le-am spus tot ce s-a întâmplat, le-am spus doar ca am călcat greșit. După radiografie (care a ieșit ok, fără fractura) și consultație mi-au spus ca e o entorsa și sa port fașă elastica pentru 2, 3 saptamani pe lângă alte creme. Ma întreb dacă e bine sau dacă pe termen lung o sa am de suferit cu glezna. Poate trebuia pusa în ghips sau sa port o orteza.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/luxatia-gleznei_1603