Ce reprezinta condropatia focala de gradul IV si cat de grava este?

Examen radiografic

Postata de Utilizator21709295099 cu 2 luni in urma.

Buna ziua. Am 42 de ani, 1,82 si 89kg. Am facut un RMN la genunchiul stang si s-au stabilit urmatoarele:
1. Condropatie focala grad IV sant trohlear cu usor edem osos subiacent
2. Usoara meniscopatie interna
Se mai poate face recuperare? Doar interventie chirurgicala? Orice sfat este binevenit.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Condropatia focala de grad IV reprezinta o boala degenerativa a cartilajului genunchiului, gradul IV fiind cel mai sever. Se refera la deteriorarea sau pierderea totala a cartilajului articular la nivelul santului trohlear (partea centrala, concava a femurului), care poate duce la durere severa, rigiditate sau chiar pierderea mobilitatii. Edemul osos subiacent indica umflarea tesutului osos datorita unei leziuni sau a cresterii presiunii asupra osului. Este o afectiune cronica si poate necesita tratament pe termen lung.

Meniscopatia interna reprezinta o deteriorare sau o leziune a meniscului, care este o componenta cheie a genunchiului. Aceasta este adesea cauzata de uzura sau trauma si poate, de asemenea, contribui la durere si disconfort.

In ceea ce priveste tratamentul, aceasta va depinde de severitatea simptomelor dumneavoastra si de felul in care acestea iti afecteaza calitatea vietii. Fiecare caz este unic, astfel ca tratamentul poate varia de la fizioterapie si exercitii de intarire a genunchiului, la tratamente medicamentoase si, in cazurile severe, interventie chirurgicala.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/condromalacia-patelara-rotuliana-o-afectiune-a-cartilajului-genunchiului_1630
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/afectiunile-genunchiului_1624

Va dorim multa sanatate!