Metaloceramica sau zirconiu?

Estetica dentara

Postata de alexa_866 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Ce material imi recomandati sa aleg pentru coroanele dentare?Metaloceramica este mai buna sau zirconiu?multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cosmin Ulman

acum 8 ani

Buna ziua

De obicei se recomanda zirconiu. Sunt insa situatii in care zirconiu nu este recomandat si se utilizeaza varianta de metalo-ceramica.

Cu stima,
Dr. Cosmin Ulman
Clinica Stomatologica Trident

Mihnea

acum 8 ani

Buna ziua! Eu am fost la doamna doctor Andra Custura la cabinet si am optat pentru zirconiu pentru o coroana dentara,pentru ca s-a apropiat cel mai mult de naturaletea dintilor reali.Doamna doctor mi-a spus ca va dura mai mult coroana si ca nu va lasa urme pe gingie,spre deosebire de metaloceramica.Sanatate!