masea de minte

Estetica dentara

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

Buna..am maseaua de minte foarte stricata,ieri am simtit ca ma sacaie un pic si azi dimineata m-am trezit ca ma doare rau gatul,maxilarul,nu pot sa imi deschid gura numai un pic,ma doare foarte tare cand inghit si simt un ganglion in gat.Va rog daca puteti sa imi raspundeti ce tratament as putea sa iau ca sa imi treaca durerea de gat si ganglionul?la medic nu pot sa merg fiindca nu pot sa imi deschid gura ca ma doare rau!!!ce comprese as putea sa imi pun la gat?astept raspuns!!!

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din descrierea dumneavoastra, este vorba clar despre o infectie, de aceea a aparut si acel ganglion pe care il simtiti. in general in tratamentul infectiilor se prescriu antibiotice, insa contrar parerii generale, acestea se prescriu la medic si nu pe internet, din motive evidente. alte ''tratamente'' de tipul compreselor si ceaiurilor nu vor rezolva aceasta situatie din pacate.
in general, atitudinea corecta este sa mergeti la medicul stomatolog, unde vi se va spune ca nu poate fi scoasa maseaua de minte pana nu ''trece'' infectia, vi se va prescrie un antibiotic, si apoi veti fi programat pentru extractie la 1-2 saptamani.

va urez o zi buna

roberta66

acum 12 ani

Din pacate momentan sunt in spania si nu pot sa merg la stomatolog fiindca nu ma primeste aici numai cu programare si pe maine am rezervare la avion pt a pleca in romania.Imi puteti spune ce fel de antibiotic este bun pt aceasta infectie si cate zile v-a trebuii sa iau tratamentul?in afara de antibiotic trebuie sa iau si ibuprofen?antibioticul sa fie in tablete sau injectabile?pot sa iau amoxicilina tableta de 1000mg si ibuprofen de 600mg pana ajung in tara?astept raspuns

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

chiar daca nu mai puteti sa vorbiti din cauza extinderii infectiei, puteti sa va prezentati direct la medicul stomatolog, fara programare, deoarece urgentele sunt tratate ca atare in afara programarilor uzuale.

baciu carmen

acum 10 ani

aproximativ de un an de zile ma doare rau maseaua de minte...este foarte stricata...ce imi recomandati sa fac pentru ca sunt alergica la gama de ampicilina...este posibil de la masea sa ma doara si capul si urechea?nu pot nici sa deschid gura numai un pic...astept raspuns multumesc