lucrare dentara dinti scurti

Estetica dentara

Postata de ancora cu 11 ani in urma.

Buna seara,
Mi-am facut o lucrare dentară din ceramica pentru 14 dinti in partea de sus. Astăzi mi-a fixat-o provizoriu pentru o saptămană. La cabinetul stomatologic nu mi-am dat seama că dintii sunt cam scurti dar cand am ajuns acasa sotul meu a zis ca sunt prea scurti. Cand vorbesc nu se vad deloc, parca nu as avea dinti. Spuneti-mi va rog, mai poate fi reparată lucrarea ca sa-mi mai alungească putin dintii?

Raspunsuri (1)

Dr. Florin Lazarescu

acum 11 ani

Buna ziua,

Uneori este posibil sa se adauge portelan pentru prelungirea lor, uneori nu (depinde de muscatura Dvs) chiar daca este posibil, o suprafata de ceramica (portelan) mai mare de 2 mm nesustinuta de suport de rezistenta este nerecomandata, datorita riscului ulterior de fractura
Cel mai bine in astfel de reconstituiri ample este sa se testeze estetica cu o lucrare provizorie, iar abia ulterior sa se treaca la lucrarea definitiva

Cu stima,
Dr. Lazarescu Florin
Medic stomatolog- Clinica Trident
www.clinicatrident.ro