ganglion la gat si o dunga rosie pe torace

Estetica dentara

Postata de beatrix205112910 cu 12 ani in urma.

va rog sa imi spuneti din cauza la ganglion la gat si in tratament de 3 zile cu antibiotic (metronidazol),si ibubrofen recomandat de medic stomatolog de ce mi-a aparut o dunga rosie pe torace ?????mentionez ca inainte de metronidazol am mai avut tratamente cu amoxicilina,rovamicyne si tot nu mia trecut infectia la maseaua de minte.De 3 zile m-i sa facut ganglionul care mi se pare mare,dureroasa,nu pot sa deschid gura si acum dimineata mia aparut dunga asta pe torace.Este grav?Ce poate sa fie si de ce nu mia trecut dupa atata antibiotic?sa mai continui tratamentul?oare nu am ceva intoxicatie in afara de infectie?ce pot sa am?

Raspunsuri (2)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Mergeti mai bine la boli infectioase si la hematologie. Nu stati asa, ganglionul asociat cu dunga pe torace nu suna prea bine. Mergeti repede, aveti nevoie sa faceti si niste analize si sa va vada cineva clinic. Sanatate!

Velvet Dental Clinics

acum 12 ani

In ceea ce priveste cazul dvs, este necesara intreruperea tratamentului cu metronidazol pentru ca pare a avea o reactie alergica. Luati augmentin( amoxicilina) macar 5 zile.
Problema infectiei la molarul de minte trebuie rezolvata si local pentru ca , in caz contrar, nu va trece doar cu antibiotice pe cale generala, acesta fiind si motivul pentru care se acutizeaza.

Dr. Eugen Ghinea