fatete dentare

Estetica dentara

Postata de liviandreea cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Imi doresc f mult un zambet alb, insa nicin procedeu de albire nu functioneaza in cazul meu,... asa ca m-am gandit sa imi imbrac dinti in portelan. M-ar interesa f mult sa stiu cam cat m-ar cosa pt toti dintii. Daca se platesc individual, atunci m-ar interesa si pretul per dinte. O alta intrebare este legata de urmatorul aspect: din cate stiu eu portelanul este cel mai scump material folosit in stomatologie. Aceste fatete nu pot fi confectionate si din alt material mai ieftin? Daca da, care ar fi dezavantajele dar si diferenta de pret?
Mai am o ultima nelamurire. Am un dinte pus recent, din semiportelan, si inca unul lipsa. Fatetele se pot aplica pe dintii pusi? Daca recurg la aceasta metoda, mai este necesar sa imi completez dantura cu acel dinte lipsa?
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

Pentru un efect estetic maxim si de durata solutia este portelanul (ceramica) si nu semi-portelanul. Ptr dintii din fata integral ceramica (presata) iar in spate ceramica pe zirconiu. Acum ca este vorba de posibilitatea realizarii de fatete sau coroane....asta in cabinet se vede. Fatetele se coleaza (lipesc ) doar pe dinti, deci lucrarea ar trebui schimbata.
Cel mai bine ar fi sa faceti un consult si sa aveti o discutie amanuntita cu medicul care va va trata si sa alegeti impreuna planul de tratament si tot ce presupune el.

matei

acum 12 ani

vezi si aici: http://www.imperialdent.ro/ au tarifele puse pe site. atentie, numai in urma unui consult poti afla ce este mai bine pt tine sa faci.