exctractie dentara

Estetica dentara

Postata de Zulu cu 12 ani in urma.

Este normal ca dupa exctractia unui molar sa curga sange din nas pe langa cel care curge din aveola?deasemenea frisoane si temperatura dupa cateva ore de la exctractie,va rog sa imi spuneti ce pot sa fac in acest sens

Raspunsuri (4)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Mergeti de urgenta la medic. Posibil sa fie sinusul deschis. Nu va mai suflati nasul deloc. Daca este sinusul deschis, veti avea nevoie de tratament cu antibiotice. Plus sutura a alveolei pt crearea conditiilor de inchidere a sinusului.
Pina ajungeti la medic puteti lua antiinflamatoare (ibuprofen).

buna

acum 12 ani

febra + frisoane este un simptom clar de infecte in sange (un fel de septicemie) iar sangerarea arata o problema cu coagularea sangelui.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

bineinteles ca nu este normal sa curga sangele pe nas dupa o extractie dentara si nici macar din alveola dupa atata timp. cauza cea mai probabila ar fi ca dintele extras era in apropierea sinusului, si odata cu extractia a fost si acesta lezat, probabil chiar inevitabil. totusi acest lucru putea fi prevazut, de obicei se vede pe radiografia dentara...
recomandarea este sa va prezentati de urgenta la medicul stomatolog pentru reevaluarea situatiei si prescrierea unui antibiotic.

va urez o zi buna

Zulu

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile promte ..
Problema sa rezolvat cu o vizita la spital