Dinti semiportelan

Estetica dentara

Postata de deea_23aug cu 12 ani in urma.

am 21 de ani si am dinti din semiportelan, adica in fata sunt portelan si in spate metal.....as dori sa stiu daca acestia se pot face mai albi fara sa ii schimb pentru ca m-ar costa prea mult si nu am banii necesari. multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Nu, nu se pot face mai albi.
Albirea are efect doar asupra dintilor naturali.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

NU! SI NU SUNT DIN SEMIPORTELAN , CI SUNT SEMIFIZIONOMICI.

deea_23aug

acum 12 ani

ok, multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru greseala. o zi buna

dr Iancu

acum 11 ani

Draga Deea,iti raspundem tarziu pentru ca tarziu ti-am observat postarea.Problema ta se poate rezolva dar un pic de efort financiar tot trebuie depus in sensul ca lucrarea o putem schimba cu una total fizionomica din portelan integral cu un pret foarte mic,iar culoarea o putem alege cat de alba o doresti numai sa se potriveasca si cu restul danturii.Pentru aceasta trebuie sa tastezi oferta stomatologica a verii 2012

florina

acum 11 ani

buna! am dinti din semiportelan de 3 ani, iar unul dintre dinti mi s a crapat pana la metal si ma doare gingia la acelasi dinte. Care ar fi cauza?
si inca ceva..eu am dat pe un dinte 4 milioane. e posibil ca acum 3 ani sa fi fost mai scumpi ca acum? astazi vad pe internet dinti de portelan cu 2 milioane

Adrian

acum 10 ani

Buna ziua Asi dori si eu sa imi fac partea de sus a dintilor.Dupa gandirea mea (probabil gresita sau foarte buna) Asi dori asa de la canin la canin (inclusiv caninii )sunt 6 dinti.Acei 6 dinti asi alege portelan sa nu se vada metalul ala in spate Iar restul cu ceva mai ieftin cum ar fi semiportelan sau Semifizionomici.E cineva aici care m-a poate ajuta cu un pret si cat m-ar costa lucrarea.Am un buget de bani si vreau sa vad daca m-a incadrez in eii.

stefana

acum 10 ani

Acu o saptamana mi-am terminat o lucrare dintii din fata de sus de la canin la caniniam avut in proba adica provizoriu de doua ori si mi ia cimentat definitiv si dupa o saptamana imi intra mancarea sub ea nu stiu ce sa fac am intrebat doctorita si mi-a zis k nu se mai poate face nimic dar nu pot sa stau asa k ma si dor cei dedesupt cand beau apa rece .am uitat lucrea ii din semiportelan daca o fi pt k unul are o culoare mai inchisa se vede metalul .ii normal asa ceva ? Ce as mai putea face? Multumesc.