Dinti plastica

Estetica dentara

Postata de Dadulescu cu 11 ani in urma.

Buna seara. Acum cateva zile mi-am pilit incisivii centralii pentru o lucrare de ceramica si mi-a pus niste dinti provizorii de plastic , a zis dentistul.Inainte sa plec m-a sfatuit sa nu mananc lucruri tari in ei pentru ca exista riscu sa se sparga.Intrebarea este, mesteca cartofi prajiti, sandwichuri, paine , si alte alimente obisnuite ? ce m-ati sfatui sa evit ?

Raspunsuri (2)

dr Claudia Corega

acum 11 ani

Bună,

Dacă dinții de sub lucrare sunt vitali (mai au nerv) ar trebui să evitați și alternarea rece/cald, însă alimentele dure/crocante ar trebui evitate în ambele cazuri pentru a evita casarea acestora (alune, semințe, blat crocant, etc).
O zi bună,

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 11 ani

as adauga si alimente lipicioase sau guma de mestecat...