caninul la adolescenti

Estetica dentara

Postata de cameluza cu 12 ani in urma.

Buna,am o fetita de 14 ani iar in urma cu 6luni i-a cazut un canin(el fiind cel de lapte si fara radacina).Intrebarea mea este~de ce inca nu i-a crescut celalalt nou??? Ce credeti ca putem face ??? Mai asteptam sau trebuie consultat un stomatolog??Este foarte inestetic fara dinte!!!

Raspunsuri (2)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Mergeti la stomatolog. Nu mai asteptati.

Motivele pt care nu a erupt caninul pot fi mai multe: lipsa de spatiu, pozitie nefavorabila in maxilar, etc.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

Si faceti inainte o radiografie panoramica ptr ca medicul sa vada pozitia dintelui permanent in os . Sunt insa si cazuri ff rare cand mugurele caninului definitiv lipseste.