albire

Estetica dentara

Postata de soniya02r cu 12 ani in urma.

ce presupune o albire dentara?
este dureros?

Raspunsuri (3)

Dr. Cosmin Ulman

acum 12 ani

Albirea presupune actiunea unei substante asupra unui strat superficial al smaltului care va reflecta lumina altfel si va fi mai luminos. Este vorba de ceva microscopic. Saliva reface in timp (cateva luni) acest strat superficial si de aceea dintii revin dupa catva timp la culoarea initiala. Albirea poate fi facuta cam o data la 12 luni. In functie de sensibilitatea dentara a pacientului, albirea poate fi usor dureroasa. Durerea inceteaza la una doua zile. Ca sa fie atenuata aceasta durere este indicata si o fluorizare imediat dupa albire

fusun

acum 11 ani

Medicul meu dentist, este total impotriva tuturor metodelor de albire a dintilor, deoarece acest procedeu duce negresit la distrugerea smaltului dintilor...ceea ce inseamna : ce credeti ?

Alina Axente

acum 9 ani

e adevarat, albirea dintilor nu face bine la dinti...si medicul meu, a zis sa nu imi fac albire.

chiar mi-a recomandat pentru o protectie mai buna, sa folosesc pasta de dinti natural cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

imi place foarte multa pasta si o recomand si eu mai departe