La ce medic trebuie sa merg pentru a primi un tratament corect

Eruptii cutanate

Postata de Andra cu o luna in urma.

De careva luni ma confrunt cu o erupție cutanată pe zona a abdomenului. Am fost la dermatologie și doctorița mi-a recomandat sa merg la medicina interna și gastro. Am citit acest articol care evident este scris de un medic primar și aș dori sa obțin o consultație, la acest medic. Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pentru problema pe care o descrieti, ati facut bine ca v-ati adresat unui dermatolog in prima faza. Daca aceasta v-a recomandat sa mergeti la un medic internist sau gastroenterolog, cel mai indicat ar fi sa urmati aceasta recomandare. E posibil ca eruptia cutanata sa fie cauzata de o afectiune interna pe care acesti medici o pot diagnostica. In plus, ar putea fi util sa consultati si un alergolog, daca nu ati facut-o deja.

Acesta iti poate face niste teste pentru a exclude posibilitatea unei alergii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/eruptiile-cutanate_9652
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alimente-care-pot-declansa-alergii-cutanate_18942
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-anafilaxia-rinita-alergica-astmul-bronsic-dermoalergiile-alerg_826