Erupții cutanate care mă mănâncă rau, ce ar putea fi?

Eruptii cutanate

Postata de Utilizator11562364573 cu 3 ani in urma.

Cu o saptamana de zile in urma, in regiunea sternului, mi-au iesit niste erupții roșii, reliefate, care mai intii apar sub forma de hiperemie apoi i-au o forma bine reliefata, care ma faceau sa ma scarpin, ceea ce intesifica senzatia de mancarime. Apoi , treptat, s-au raspandit pe sâni, pana ce au cuprins o zona destul de mare. Sunt nevoita sa pun gheața pentru a-mi ameliora senzația de mancarime puternica. Nu mai pot dormi pe burta, caci asta tot face mai rau. Calitatea somnului a avut mult de suferit.
Prima ipoteza a fost "alergie alimentara de la capsuni", okay, am exclus capsunile. Au continuat sa apara alte eruptii. Am exclus ouale din alimentație.
Medicul dermatolog mi-a prescris unguent Triderm si comprimate Suprastin.
Nici senzația de mancarime nu se amelioreaza, nici nu se stopeaza eruptia. Ce-i drept, cele vechi incep sa se usuce, unele au devenit doar niste mici pete care trec.
Va rog, am nevoie de ajutor.
Nu am incredere in medicii locali, iar pe perioada de pandemie nu m-aș duce in alta parte.

Raspunsuri (1)

Utilizator21637688128

acum 2 ani

Încercați crema Keramin. Are o compoziție sigură și ușor de înțeles a componentelor de origine vegetală. Folosesc Keramin de câțiva ani în perioadele de boală acută a pielii. Normalizează starea pielii și ajută la eliminarea acestor simptome. Acest remediu funcționează întotdeauna 100%. Nu am observat dependență, crema acționează ușor, dar eficient.