Dermatologie bube pe fata ?

Eruptii cutanate

Postata de Alina Baciu cu 6 zile in urma.

buna ziua am bube pe fata de miercuri

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Bubele de pe fata pot fi cauzate de mai multe probleme de sanatate, cum ar fi acneea, o reactie alergica, infestarea cu paraziti sau o afectiune cutanata cum ar fi rozaceea.

Este important sa consultati un dermatolog pentru o evaluare si un diagnostic. Pana atunci, incercati sa evitati sa va atingeti fata cu mainile si sa mentineti o buna igiena a pielii, folosind produse non-comedogenice si menite pentru tipul dumneavoastra de piele.

De asemenea, alimentatia poate avea un rol major in aparitia eruptiilor cutanate, asa ca incercati sa mentineti o dieta echilibrata si o buna hidratare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/eruptiile-cutanate_9652
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile_842