Cum pot trata escarele apărute unei persoane imobilizate la pat,handicap grav?

Eruptii cutanate

Postata de Cornelia cu 3 luni in urma.

Cum pot trata escarele unei persoane cu handicap?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tratarea escarelor pentru o persoana imobilizata la pat sau cu handicap grav necesita o atentie speciala la ingrijirea pielii si schimbarea frecventa a pozitiei. Cruzimea confortabila este esentiala, deoarece escarele apar adesea pe zonele corpului care sunt sub presiune constanta, cum ar fi soldurile, fesele sau coatele.

In primul rand, este important sa se minimizeze presiunea asupra escarelor. Acest lucru se face prin schimbarea pozitiei unei persoane la fiecare doua ore. Se recomanda folosirea unei saltele sau a unui pat anti-escare.

Curatarea si ingrijirea pielii este o alta parte cruciala a tratamentului. Pielea trebuie spalata cu apa calda si sapun delicat, apoi uscata usor. Apoi, se aplica un unguent sau o crema speciala pentru escare pentru a ajuta la vindecarea acestora.

De asemenea, se recomanda o alimentatie bogata in proteine, vitamina C si vitaminele B pentru a ajuta corpul in procesul de vindecare. Consultati un medic nutritionist pentru a discuta despre o dieta adecvata.

Daca escarele nu se imbunatatesc sau se agraveaza, este necesar un tratament suplimentar. Acesta poate necesita debridare pentru a indeparta tesutul mort sau infectat. In unele cazuri, este nevoie de terapie cu oxigen hiperbaric sau de interventii chirurgicale.

Totusi, cel mai bun tratament pentru escare este prevenirea acestora prin schimbarea frecventa a pozitiei, o ingrijire corespunzatoare a pielii si o nutritie adecvata.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru pacientul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/sfaturi-practice-in-ingrijirea-escarelor_8447
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/tot-ce-trebuie-stiut-despre-escarele-de-decubit_17570