Cum pot scăpa de broboanele de pe mâini ?

Eruptii cutanate

Postata de Utilizator11705835447 cu 3 luni in urma.

Soția mea "de 2 luni se confruntă cu niste dureri groaznice din cauza tăieturilor .mâncărimilor și arsurilor la mâini .are mâinile roșii . A dat cu tot felul de creme și nu ii trece .credeam că este de la frig .a mai făcut și în alți ani .dar i a trecut rapid
Acum nu mai este așa de frig .cineva
Poate da îmi zică și mie ce sa fac ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Broboanele (sau basicutele) de pe maini pot fi provocate de diverse cauze precum alergiile, dermatita atopica, psoriazisul sau alte afectiuni cutanate. Pentru a scapa de acestea, este recomandat sa urmati urmatoarele sfaturi:

- Incercati sa identificati cauza care provoaca aparitia acestor bubite. Poate fi vorba de un produs de igiena, de o alergie la anumite substante, etc.
- Evitati sa va spalati prea des pe maini cu apa si sapun, deoarece acest lucru poate agrava problema.
- Folositi o crema hidratanta pentru maini, preferabil una care contine glicerina sau uree. Acestea ajuta la mentinerea pielii hidratate si previn uscarea acesteia.
- Protejati-va mainile atunci cand faceti curatenie sau atunci cand manip**ati substante iritante.
- Daca aceste sfaturi nu ajuta, este recomandat ca sotia dumneavoastra sa consultate un medic dermatolog. Acesta poate recomanda un tratament specific pentru problema sa.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru sotia dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/veziculele-leziuni-tegumentare-cu-continut-lichid-basica-cu-lichid_1399

Va dorim multa sanatate!