Buna seara,am o mica problemă ?

Eruptii cutanate

Postata de Utilizator11708539079 cu 2 luni in urma.

Bună seara !
Am o mica problemă, de o săptămână mi -au ieșit niște bubițe roșii mici de la gat pana în sold care ma mănâncă foarte rău, am luat claritin seara dar degeaba nu dispar .
Ce as putea lua ca să calmez mâncărimea sau chiar sa dispară?
Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, pare sa fie vorba despre o posibila reactie alergica sau o eruptie cutanata. Este posibil sa fie nevoie de un unguent sau de o crema speciala pentru a calma mancarimea. De asemenea, este important sa identificati sursa care a provocat aceasta reactie pentru a o putea evita in viitor. Va sugeram sa consultati un medic pentru a fi siguri de diagnostic si pentru a primi un tratament adecvat. Nu ezitati sa contactati un medic de urgenta daca simptomele se agraveaza.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/eruptiile-cutanate_9652