Vreau sa imi raspudeti sincer

Epilepsie

Postata de MembruMobileApp309289 cu 7 ani in urma.

Ce se intampla daca un epileptic fumeaza si bea cafea si ia si tratament pentru epilepsie

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp1476962163

acum 7 ani

In mod normal, tutunul si cafeaua nu interfereaza in mod direct cu tratamentul, ci cu creierul, datorita compusilor din tutun si cafea. Asa cum bine stiti, tutunul contine nicotina, o substanta cu efect excitant asupra creierului, iar cafeaua contine cofeina, o substanta tot cu efect excitant asupra sistemului nervos. Din acest motiv, tigarile si cafeaua sunt contraidicate pe perioada tratamentului, ele putand scadea pragul convulsivant si ducand, astfel, la noi crize.