vindecarea epilepsiei

Epilepsie

Postata de dianalu25 cu 13 ani in urma.

stie cineva daca aceasta boala se poate vindeca 100%....sau un medic bun in aceasta specialitate dar pediatru pentru fetita mea de 8 ani

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Nu, aceasta boala nu are vindecare si oricine va spune asa ceva este un escroc care vrea sa faca bani. Trebuie urmat tratament toata viata, plus un anumit mod de viata mai sanatos (fara pierdut nopti, fara alcool, cofeina, lumina intermitenta - deci nu discoteci) etc. Astfel este posibil sa nu faca deloc crize. Asta nu inseamna ca s-a vindecat si nu inseamna ca poate intrerupe tratamentul! Nu stiu sa va spun de un neurolog pentru copii, cunosc neurologi buni (spre ex Prof. Poalelungi) care cred ca se pricep si la copii. Exista sectie de neurologie copii la spitalul Obregia din Bucuresti.

Sanatate!

marialeea

acum 13 ani

Diana, ma confrunt cu aceasta boala deja de 9 ani. ORICE MEDIC RESPONSABIL ITI VA SPUNE CE TI-A SPUS SI IULI! Fetita ta trebuie sa urmeze tratamentul pe care i-l va prescrie medicul si nu va trebui sa il intrerupi daca vei vedea ca nu va mai avea crize. Eu am intrerupt cand nu am mai avut crize, crezand ca, gata, am scapat, dar... nu a fost deloc asa! Ai grija de cea mica si fa tot posibilul sa aiba un mod de viata sanatos.

campean ioana

acum 13 ani

am o rugaminte. cine imi spune ce inseamna''ANOMALII DE SEMNAL IN HIPER FLAIR BIFRONTALE CORESPUNZATOARE GIRUSULUI F1 SI F2 DE 2.6-5 MM SUBCORTICALE DE ETILOGIE INCERTA'' id meu e campeanioana 96@ yohoo. com cine stie ce e va rog ajutatima
nu stiu explicatiile date de doctori

Denisa

acum 12 ani

Buna tuturor.as vrea si eu sa stiu cam ce medicamente exista la ora actuala pe piata pentru tratarea epilepsiei cat mai eficient.Si as vrea sa stiu daca se poate,de ce,cu toate ca tratamentul este luat cosrespunzator,crizele de epilepsie sunt foarte dese.va multumesc.la revedere