Tratamentul pentru crize epileptice! ?

Epilepsie

Postata de Dorina Rotundu cu 3 luni in urma.

Bună seara, vă rog frumos să mă sfătuiți și pe mine ce se mai poate face în cazul unui pacient de 54 de ani cu epilepsie de vreo 35 de ani?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tratamentul pentru epilepsie se bazeaza in principal pe medicamente antiepileptice, numite si anticonvulsivante. Este important de stiut ca tratamentul variaza in functie de tipul de crize pe care pacientul le are, de varsta, de sex sau de posibilele boli asociate.

Modificarea stilului de viata poate fi de ajutor in gestionarea crizelor de epilepsie. De exemplu, un somn suficient, o dieta echilibrata, evitarea alcoolului si a stresului pot reduce frecventa si intensitatea crizelor epileptice. Adesea se recomanda adoptarea dietei ketogenice, bogata in grasimi si saraca in carbohidrati.

In plus, in anumite cazuri, cand medicamentele nu sunt suficiente, medicii specialisti pot recomanda o interventie chirurgicala.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/epilepsia-cauze-simptome-tratament_310

Clinica Hope

acum 3 luni

Medicul specialist în neurologie ar putea lua în considerare ajustarea medicamentației antiepileptice, terapia comportamentală și monitorizarea activității electrice a creierului (EEG) pentru gestionarea epilepsiei la pacientul în vârstă de 54 de ani. Este important să continue să urmeze îndrumările medicului și să comunice orice schimbări sau preocupări legate de simptomele sale.