Tratament celule stem

Epilepsie Transplantul de celule stem Profilaxia infectiei la transplant de maduva osoasa Lennox Gastaut Distrofie musculara Transplant de celule stem
+3
Vezi toate grupurile

Postata de ioan sorin cu 13 ani in urma.

Am tot citit despre celulele stem am vazut si reclame la medicanmene cu celule stem.Am un copil de 7 ani diagnosticat cu sindromul Lennox-Gastaut si as dori sa stiu daca un tratament cu celule stem ii poate folosi.

Raspunsuri (12)

Iuli

acum 13 ani

Din pacate, aceste tratamente cu celule stem sunt de multe ori supraevaluate. Chiar daca intr-adevar s-au reusit cateva ameliorari in cazul anumitor afectiuni, celulele stem sunt departe de a trata orice, asa cum cred unii. Sindromul Lennox-Gastaut nu are inca o cale de vindecare iar celulele stem nu sunt (inca?) o alternativa pentru pacientii suferind de acest sindrom asemanator epilepsiei. Totusi nu va pierdeti speranta. In viitor este posibil sa sa gaseasca un remediu si acestor afectiuni, asa cum s-a gasit si altor afectiuni chiar mai grave.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Feli

acum 13 ani

Asa este!!! Si mai si chinuie bietii oameni care au cine stie ce boli incurabile!!

Homeopat

acum 13 ani

Mergeti mai bine la un medic homeopat cu experienta cara practica homeopatia clasica. Orice tip de epilepsie se poate trata atat paliativ in stadiile acute cat si curativ si de durata cu ajutorul homeopatiei.

Dr. Silvia Nedelcu - Bucuresti
Dr. Ileana Rindasu,- Bucuresti
Dr. Doina Pavlovschi, Buzau
Dr. Sandaran - Timisoara
Dr. Receanu Adrian - Iasi

ghica manuela

acum 13 ani

Pot sa il tratez pe sotul meu de spondilita anchilozanta cu celule stem...avem deja recoltate de la fetita noastra de 7 luni.Astep raspuns.Va multumesc.

Alina

acum 12 ani

Am o mare rugaminte, daca ma poate cineva ajuta. Fratele meu sufera de trombangeita obliteranta (boala Burger) - arterita si este distrus psihic. Are mana si piciorul stang afectate.Exista vreo posibilitate de a trata boala asta pt a nu ajunge sa-si piarda piciarele si mainile? Exista posibilitate de a se trata celule stem? Sau o alta varianta? Sa poata sa duca si el o viata normala, sa nu sufere amputari? Ceva care sa-i stopeze boala? Va rog din suflet daca poate cineva sa ma ajute cu o astfel de informatie, ne-ar fi de mare folos. Va multumim din suflet.

Ionut

acum 12 ani

Nu vreau sa va ruinez sperantele, dar "medicamentele" cu "celule stem" sunt o mare pacaleala, celulele stem sunt de fapt niste celule care inca nu au devenit specializate, inghitirea lor cu apa sau injectarea in sange neac***a nici un efect. Una dintre putinele aplicatii in care celulele stem au un efect demonstrat este transplantul de maduva osoasa. Eu cred ca in viitor vor fi puse la punct mult mai multe tratamente pe baza acestor celule, cercetarile arata ca ar fi posibile chiar cresterea de organe si piele sanatoase, identice cu cele din corpul afectat, dar probabil va mai dura cateva decenii. http://en.wikipedia.org/wiki/Stem_cell

Marius

acum 11 ani

Daca va pasioneaza subiectul , dati un semn pe [email protected]

Dascalu Anisoara

acum 11 ani

Am un copil de 12 ani cu Distrofie Musculara Duchhne, va rog sa-mi spuneti daca il ajuta tratamentul cu celule stem

Marius

acum 11 ani

Adaugati cateva detalii, va rog pe adresa
[email protected]

Dr. Marin

acum 11 ani

totusi cred ca cel ami bine este sa emrgeti la DR si /sau la o banca de celule !

Utilizator11641476172

acum 2 ani

Buna ziua am și eu un băiat de 5 ani cu lisocefale face crize epileptice se poate opri cu transplant de celule stem?