tatal meu a facut un accident vascular cerebral

Epilepsie

Postata de [email protected] cu 12 ani in urma.

Buna ziua as dori daca se poate sa va adresez o intrebare ,tatal meu in virsta de 41 de ani acum trei zile a lesinat si sea pierdut cunostinta era la volan si dintr-o data a inceput sa aiva frisoane si sia pierdut cunostinta mam speriat foarte tare si am sunat la salvare iau administrat o perfuzie si sia revenit dar nu se simte prea bine specific nu a mai avut probleme de sanatate niciodata va rog frumos sa imi spuneti ce poate sa aiva si ce investigati sunt necesare sa faca???????va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

iulia

acum 12 ani

Tatal tau trebuie dus la spital daca este AVC, asa cum scrii in titlu. Dar cine ti/a pus acest diagnostic? Are nevoiew de un tomograf sau un RMN in acest caz, analize de sange si tratament de urgenta. Cu AVC nu te joci. Multa sanatate va doresc!

popaemil

acum 12 ani

IAT-I FACUT ANALIZE , SA NU AIBA CEVA LA INIMA , CRED CA A FACUT UN SOC , SA NU IL SUPARATI SA-U SA ENERVEZE CUM SPUNE EL ASA ASA SA FACETI CA AM TRECUT SI EU PRI ASA CEVA IN 2005 . CU STIMA .

Ioana

acum 12 ani

Au spus medicii ca a facut accident vascular cerebral? Sau doar presupui?

Tatal meu a avut AVC, dar nu asa s-a manifestat: a simtit slabiciune in mana si piciorul drept, i s-a lasat fatza pe o parte etc, in unele cazuri apar greturi, dureri de cap (tatal meu nu a avut parte), asta depinde si de tipul de AVC - hemoragic sau ischemic.

Ce spui tu pare mai degraba o cadere de Ca+Mg si/sau cadere de tensiune si/sau probleme cu inima. Daca e ultima varianta, perfuzia a tratat doar efectele, ar trebui sa il duci la medic pentru investigatii (zic "sa il duci", pentru ca pe barbati trebuie sa ii duci la medic :) nu prea merg ei de buna voie, decat daca e ceva foarte grav).

Am si eu o prietena care a avut o cadere de tensiune si/sau Ca+Mg: a inceput sa nu mai simta gustul, sa i se faca rau, sa simta slabiciune, sa ii fie foarte frig si sa o doara capul foarte tara; nu si-a pierdut cunostinta total, dar i-a scazut tensiunea, avea puls slab si era undeva semiconstienta; in final si-a revenit (i-am dat ceva dulce, ce am avut la indemana, i-am dat zahar apoi, doua pastile de Ca+Mg+Zn, ceva de durere de cap... eram departe de casa :) )

Multa sanatate taticului tau!!! Insista de el sa mearga la medic, e cel mai bine! Poate sa nu fie grav - si asa va linistiti. Dar daca e ceva mai serios, cu cat se trateaza mai repede, cu atat mai bine!!!

Ioana Rusu

acum 12 ani

Au spus medicii ca a facut accident vascular cerebral? Sau doar presupui?

Tatal meu a avut AVC, dar nu asa s-a manifestat: a simtit slabiciune in mana si piciorul drept, i s-a lasat fatza pe o parte etc, in unele cazuri apar greturi, dureri de cap (tatal meu nu a avut parte), asta depinde si de tipul de AVC - hemoragic sau ischemic.

Ce spui tu pare mai degraba o cadere de Ca+Mg si/sau cadere de tensiune si/sau probleme cu inima. Daca e ultima varianta, perfuzia a tratat doar efectele, ar trebui sa il duci la medic pentru investigatii (zic "sa il duci", pentru ca pe barbati trebuie sa ii duci la medic :) nu prea merg ei de buna voie, decat daca e ceva foarte grav).

Am si eu o prietena care a avut o cadere de tensiune si/sau Ca+Mg: a inceput sa nu mai simta gustul, sa i se faca rau, sa simta slabiciune, sa ii fie foarte frig si sa o doara capul foarte tara; nu si-a pierdut cunostinta total, dar i-a scazut tensiunea, avea puls slab si era undeva semiconstienta; in final si-a revenit (i-am dat ceva dulce, ce am avut la indemana, i-am dat zahar apoi, doua pastile de Ca+Mg+Zn, ceva de durere de cap... eram departe de casa :) )

Multa sanatate taticului tau!!! Insista de el sa mearga la medic, e cel mai bine! Poate sa nu fie grav - si asa va linistiti. Dar daca e ceva mai serios, cu cat se trateaza mai repede, cu atat mai bine!!!