Se transmite Epilepsia

Epilepsie

Postata de dreoma cu 12 ani in urma.

Dar dacă doar numai unul din tineri este bolnav de epilepsie,sunt șanse ca copilul sa se nască sănătos?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Sansele sa aiba epilepsie sau nu sunt la fel daca cel putin unul dintre parinti are aceasta boala.

lili

acum 12 ani

se stie, epilepsia este o boala ereditara sau dobandita.cand este ereditara, boala se transmite si copiilor,dar ,daca a fost dobandita, exista sansa sa ai un copil sanatos.Problemele mai raman legate doar de tratament, acesta putand afecta sanatatea copilului.O astfel de sarcina trebuie supravegheata permanent. Cand esti hotarata sa ai un copil e important sa informezi doctorul neurolog. trebuie redusa doza medicamentoasa.Si cel mai important, ai nevoie de multa incredere.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Boala nu se transmite ca atare, se transmite doar o predispozitie.