Se transmite Epilepsia

Epilepsie

Postata de dreoma cu 12 ani in urma.

Eu și prietena mea suntem bolnavi de Epilepsie ,dacă ne vom căsători și vom dori sa avem un copil,este posibil ca copilul să se nască bolnav și el de această boală?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Da, este foarte posibil. Ganditi-va bine inainte de a face un copil. De asemenea, tratamentul medicamentos pe care il luati amandoi poate provoca malformatii fetale. Daca va decideti sa aveti un copil, trebuie sa il intrerupeti AMANDOI (nu doar ea!!!!) inainte de a concepe. Epilepsia poate fi ereditara (o ruda de-a mea are epilepsie ca si la tatal ei).

dreoma

acum 12 ani

Dar dacă numai unul din tineri e bolnav sunt șanse ca copilul să se nască sănatos?

Mihaela22120678

acum 12 ani

Se poate transmite, dar nu e obligatoriu. Boala nu se transmite ca atare, ci doar predispozitia.
Tratamentul antiepileptic NU SE INTRERUPE pe perioada sarcinii. Trebuie evaluat foarte bine raportul intre riscul malformatiilor si riscul de suferinta fetala in cazul crizelor. In general se schimba pe medicamente care sunt cele mai sigure in sarcina, ca de ex lamotrigina sau trileptal. este contraindicat valproatul. Nu trebuie sa va refuzati din start bucuria de a avea copii, discutati pe indelete cu medicul care va urmareste, evtl puteti cere parerea mai multor specialisti. Sanatate!