se poate?

Epilepsie

Postata de michaeelsy cu 12 ani in urma.

Daca o persoana nu sa nascut cu epilepsie si a luat-o in urma unei insolatii puternice la cap daca ramane insarcinata exista sanse sa sufere copilul si el de epilepsie?Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

O insolatie ,poate genera un sindrom convulsiv ( cu cauza cunoscuta deci ), dar aceasta nu este epilepsie si nici nu este transmisibila . Aceasta problema trebuie sa o clarificati cu medicul de familie si cu un neuropsihiatru,pentru a se etabili un diagnostic sigur . Sanatate Dr. Emil Otesteanu

Anda

acum 12 ani

Epilepsia este o boala congenitala, adica din nastere. A fost poate declansata de insolatie, dar ea exista deja. Medicul trebuie sa va spuna mai multe. Multi oameni fac insolatie, cum va explicati ca niciunul nu face epilepsie?