Pot merge cu copilul la mare?

Epilepsie

Postata de skol cu 9 ani in urma.

Buna ziua!Baiatul meu de 9 ani,a facut prima convulsie acum 2 luni,a doua acum 1 luna de atunci i s-a pus diagnostic epilepsie si am inceput tratamentul cu Orfiril long 300,are 42 de zile de tratament fara sa mai faca criza.Pot sa merg cu el la mare?Ar putea aparea probleme ?Stie cineva?Multumesc

Raspunsuri (1)

a

acum 9 ani

Unui epileptic nu ii este interzis sa mearga la mare,ii este interzis sa se expuna la soare excesiv pt ca ar declansa o insolatie si eventual ar putea fi un factor declansator,insa statul la soare daca ne gandim bine este contraindicat pentru toata lumea intr-un anumit interval de timp. Cat timp este bine hidratat si ferit de razele soarelui nu apar probleme.