Pot lua vitamine în epilepsie?

Epilepsie

Postata de Utilizator11719242176 cu 3 luni in urma.

Medicul de familie mi-a recomandat Milgamma și Magnerot pentru stare de oboseală. Sunt diagnosticată cu epilepsie mioclonica juvenila, de 1 an de zile, de la 17 ani, acum am 18.De atunci nu am mai avut nici un episod, dar nu știu dacă pot lua medicamentele prescrise de mai sus, să nu aibă efecte adverse la diagnosticul meu. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Vitaminele pot fi luate in mod general in epilepsie, dar totul depinde de tratamentul pe care il urmezi. Milgamma contine vitaminele B1, B6, B12, care ajuta la sustinerea sistemului nervos, iar Magnerot contine magneziu, esential pentru functionarea corecta a nervilor si a muschilor.

Totusi, exista unele medicamente antiepileptice care pot interactiona cu anumite vitamine sau minerale, uneori determinand un deficit. De exemplu, unele medicamente antiepileptice pot reduce nivelul de vitamina D din organism, ceea ce poate duce la probleme osoase pe termen lung.

De asemenea, alte medicamente pot afecta nivelul de vitamina B6 sau de acid folic, vitamine importante pentru functionarea sistemului nervos si pentru sanatatea mentala.

Ideal este sa vorbesti cu neurologul tau inainte de a incepe sa iei orice supliment. Acesta iti poate oferi mai multe informatii despre orice posibila interactiune intre medicamentele pe care le iei si vitaminele sau mineralele pe care vrei sa le iei.
Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/epilepsia-cauze-simptome-tratament_310
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/interactiunea-alimentelor-cu-medicamentele_6942