pot avea copii?

Epilepsie

Postata de yna23 cu 12 ani in urma.

buna.Am 28 ani si de la varsta de 17 ani au descoperit ca am epilepsie.Intrebarea mea este ,o sa pot avea copii?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Peste 90% dintre femeile cu epilepsie nasc normal şi au copii sănătoşi. Într-adevăr pentru femeile care au epilepsie şi rămân însarcinate riscul de a dezvolta complicaţii este mai crescut decât pentru o femeie care nu are epilepsie (existând un risc ridicat de a avea un copil defecte de naştere precum defecte de tub neural - spina bifida).
Daca epilepsia însă este ţinută sub control, şansele de a avea o sarcină şi o naştere sanatoase sunt la fel de mari cu cele ale femeilor normale, de aceea dacă o femeie care are epilepsie planuieşte să rămână însarcinată, ar trebui să se consulte cu un medic înainte de conceperea copilului, consilierea dinaintea concepţiei având o importanţă vitală pentru femeile diagnosticate cu epilepsie.

lumi

acum 12 ani

buna multe mamici cu epilepsie nasc copii sanatosi din cunostintele mele eu nu am si nici nimeni din rudele mele si in ciuda acestiu fapt eu am nascut un baietel cu epilepsie boala lui a debutat la 5 zile dupa nastere ,asa ca niciodata nu poti sti ce te asteapta dumnezeu e singurul care decide destinul fiecaruia multa sanatate ,fa ce-ti dicteaza sufletul si nu uita sa crezi in dumnezeu el te va ajuta