Pensie boala

Epilepsie

Postata de CARMENUTA cu 13 ani in urma.

Buna seara !
Am un baiat de 23 de ani ,cu debilitate mintala si crize de comitialitate de la 4 ani. A urmat gradinita,scoala speciala si profesionala de profil pt persoane cu dizabilitati. Tratament ii dau de la 4 ani sub prescriptie medicala ! Uneori pentru ca nu se gaseste compensat in farmacii ,il cumpar.
Nu are grad de handicap pentru ca mi s-a spus ca n-are handicap,epilepsia si comitialitatea nu-i handicap !!!
Nu-l angajeaza nimeni din cauza crizelor si a retardului !
Unde ma pot adresa pentru stabilirea unui grad de handicap?
Precizez ca n-am serviciu de 2 ani si nu am bani sa dau la vreo comisie, ilegal !
Multumesc pentru raspuns !

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Epilepsia intr-adevar nu intra in grad de handicap. Retardul mintal insa da, din cate stiu, daca intr-adevar are. Va adresati Comisiei de Handicap din zona de domiciliu. Dar va trebuie certificat de la psihiatru cum ca are aceste probleme PSIHIATRICE si nu doar neurologice.

CARMENUTA

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns !
Voi incerca sa va urmez sfatul,dar totusi la PSIHIATRIE unde ? La particular sau la policlinica de stat,ca sa stiu sa strang bani,consultatia costa !

Iuli

acum 13 ani

Sigur ca de stat! La stat nu costa nimic. Va puteti adresa spitalului Obregia dac asunteti din Buc.

Rodica

acum 13 ani

Salutare la toata lumea.Am un baiat de 8 anisori,care de o luna in urma au pus diagnoza de epilepsie oculara.Noi urmam Epilepsin si Pantogam.NU stiu daca e toat tratamentul.

nicoleta

acum 13 ani

Buna seara!Fratele meu are o forma de epilepsie ,forma care se manifesta numai in somn sau inainte sa se trezeasca e foarte constient ca urmeaza criza iar in momentul acela cauta cu disperare ajutor defapt cauta sa nu fie singur.De cate ori a repetat RMN-ul i-a iesit foarte bine si totusi crizele apar cam la 9 luni -1 an.suntem foarte speriati si nu stim unde sa mai mergem cu el, cum sa procedam sa fie cat mai corect si bine pentru el.VA ROG DACA CINEVA MA AUDE SA-MI RASPUNDA PENTRU CA SUNT DISPERATA.VA MULTUMESC!

ana

acum 10 ani

Si eu am crize de epilepsie..numai in somn. Da culmea e ca daca deschid ochii numai am nimic. Rmn-ul mi''''''''a iesit perfect.(crizele la mine durraza cateva minute si se manifesta ca un fel de tremurat). Si am epilepsie focala criptogenica. Culmea e ca n''''''''am auzit pe nimeni cae isi poate controla crizele